KAMEROVÉ SYSTÉMY
KAMERY IP
Kamerové systémy slúžia na vizuálnu kontrolu chráneného priestoru. Umožňujú okamžite zobraziť dané miesto, alebo sa vytvára záznam, ktorý možno skontrolovať neskôr. Digitálne IP kamery sa nazývajú tiež sieťové kamery, pretože sa pripájajú priamo do počítačovej siete, niektoré aj bezdrôtovo. Pri káblovom napájaní nie je podmienkou použitie napájacieho adaptéru v mieste, kde chcete kameru inštalovať. Môžte použiť funkciu PoE, umožňujúcu prenášať obrazové dáta a napájať kameru po spoločnom kábli. IP kamera je ďalším „počítačom“ vo vašej sieti. Pokiaľ sa chcete na kameru pozrieť, stačí zadať jej adresu, prípadne prístupové heslo a zobraziť si, čo kamera vidí. IP kamery zároveň umožňuje prenos zvuku. Pokiaľ ste pripojený k internetu (pomocou ADSL, káblovej TV alebo Wi-Fi), pravdepodobne už vhodnú základnú počítačovú sieť máte. Potom môžete sledovať vašu kameru odkiaľkoľvek, napríklad z práce sledovať čo sa deje doma, na chate, alebo kdekoľvek potrebujete. IP kamery majú aj vlastnú inteligenciu. Napríklad sami dokážu vyhodnocovať pohyb, alebo odosielať obrázky.
Inteligencia IP kamier
IP kamery nie je tak ľahké oklamať ako analógové systémy, pretože majú do určitej miery vlastnú inteligenciu. Umožňujú samostatne reagovať podľa nastavených pravidiel na vyhodnotenie udalostí. Pokiaľ kamery skombinujete s múdrym záznamovým zariadením NVR, získate možnosť previazať udalosti a následné akcie celého kamerového systému. Poplach na jednej kamere (napríklad detekcia pohybu na obraze) môže natočiť druhú kameru do stanovenej pozície a informovať vás, pomocou odoslaného e-mailu a podobne. Digitálny prenos dát umožňuje tiež IP kamerám chrániť prístup k obrazu, zvuku a ďalším funkciám pomocou niekoľkých úrovní užívateľských oprávnení, nastavenie prístupu len z predom daných miest či šifrovania dát. Pomocou kryptovaného protokolu HTTPS je tak možné bezpečne zaručiť, že sa k vašej kamere nebude môcť pripojiť nikto iný. Oproti tomu u analógových systémov sa stačí pomerne jednoducho napichnúť na analógové vedenie a ľahko sledovať, alebo dokonca podvrhnúť prenášaný obraz.
Rozlíšenie IP kamier
Pojem „obrazové rozlíšenie“ vo svete počítačov udáva, koľko pixelov (obrazových bodov) obsahuje obraz vo vodorovnom aj zvislom smere. Najbežnejšie IP kamery majú rozlíšenie 640 x 480 pixelov (VGA), 720 x 576 pixelov (PAL), kamery s rozlíšením 1,3 Mpix potom 1280 x 1024 pixelov. Už 1,3 Mpix IP kamera má viac než 3x viac obrazových bodov než špičková analógová kamera. Tá nikdy nemôže mať rozlíšenie väčšie, pretože je obmedzená analógovou normou PAL. Rozlíšenie obrazu IP kamier má však samozrejme svoje praktické dôsledky. Udáva aký rozsiahli priestor môže kamera snímať, aby bol zachovaný požadovaný detail. Čím väčší počet pixelov na rozmer sledovania scény v metroch, tým vyššia je úroveň detailov a možnosť rozpoznania. Pokiaľ bude teda kamera s rozlíšením VGA (teda 640 x 480 pixelov) snímať 5 metrov širokú bránu, výsledná úroveň detailov bude cca 130px/m. To rozlíšenie umožní pravdepodobne popis osoby čo do jeho chovania a oblečenia, ale bude príliš nízka na identifikáciu neznámeho človeka. Podobne pre rozpoznanie ŠPZ vozidla je potrebné rozlíšenie 100px/m. Na druhej strane vo veľa prípadoch stačí informácia o tom, či v priestore niekto je alebo nie je a či nás zaujíma, kto presne to je.